Кон'юнктивітом називають запальну реакцію кон'юнктиви на різні подразники — хімічні, фізичні або інфекційні. Для хвороби характерний набряк і почервоніння слизової оболонки ока, утворення на ній фолікулів або сосочків, а також поява патологічних виділень з кон'юнктивальної порожнини. Іноді кон'юнктивіт може супроводжуватися ураженням повік або рогівки — в такому випадку мова йде про блефарокон'юнктивіт або кератокон'юнктивіт.
За статистикою, кон'юнктивіти є одним з найбільш поширених очних захворювань, займаючи близько 30% в структурі всієї очної патології. А серед інфекційно-запальних захворювань очей їх частка досягає 70%. Найбільш поширеними є бактеріальні та вірусні кон'юнктивіти, рідше зустрічаються алергічні та дистрофічні. З гострими формами хвороби стикаються переважно діти і молоді люди, а хронічні більш поширені серед осіб середнього та похилого віку.
Причини
Причиною розвитку інфекційних кон'юнктивітів, які найчастіше зустрічаються в клінічній практиці, є проникнення в кон'юктивальну порожнину патогенних мікроорганізмів. Це викликає запалення кон'юнктиви (слизової оболонки ока), що є природною реакцією на подразники. Вираженість запального процесу і зовнішні прояви хвороби зазвичай залежать від вірулентності, тобто агресивності збудника.
Розвиток інфекційних кон'юнктивітів найчастіше викликають:
- бактерії (включаючи гонококи, пневмококи, дифтерійну паличку і диплобацили);
- віруси (вірус простого герпесу, паличка Коха-Вікса, паличка Моракса-Аксенфельда, віруси кору, вітряної віспи, краснухи);
- грибки (гриби роду Candida і Penicillium, актиноміцети, аспергілли і т.д.).
Алергічні та аутоімунні кон'юнктивіти зазвичай виникають на тлі системних захворювань, таких як поліноз, весняний катар, хламідіоз, гонорея і т.д. Вони розвиваються в результаті аутоімунних реакцій організму, що виникають внаслідок подразнюючої дії алергенів зовнішнього середовища або антигенів патогенних мікроорганізмів.
Крім цього причиною кон'юнктивітів можуть бути порушення правил догляду за контактними лінзами та синдром сухого ока.
Симптоми кон'юнктивітів
Головними ознаками кон'юнктивітів є біль, печіння, почервоніння і подразнення очей, а також поява слизистого, слизисто-гнійного або гнійного секрету. У деяких випадках хворих також можуть турбувати свербіж і різь в очах, рясна сльозотеча, непереносимість яскравого світла і підвищена втомлюваність очей.
Діагностика і лікування
Діагностикою та лікуванням різних кон'юнктивітів займається лікар-офтальмолог. В ході обстеження пацієнта він використовує такі методи, як огляд очей в щілинній лампі, біомікроскопія, флюоресцеїновий тест і т.д. Для підтвердження діагнозу і визначення природи кон'юнктивіту додатково можуть використовуватися лабораторні методи дослідження: культуральний, цитологічний, імуноферментний, ПЛР та інші.
Лікування кон'юнктивітів проводять з урахуванням їх причини та етіологічного чинника (збудника). При бактеріальних формах хвороби зазвичай використовують антибіотики, при вірусних - противірусні засоби і імуномодулятори, при грибкових - протигрибкові препарати. Якщо причиною кон'юнктивіту стало інше, більш серйозне захворювання, людину відправляють на консультацію і лікування до інших вузьких спеціалістів.