Таке неприємне явище, як кашель, іноді супроводжується досить сильним болем в області грудної клітини. У деяких випадках хворобливі відчуття можуть виникати під час глибокого вдиху або навіть звичайного дихання.
Біль в грудях при кашлі може спостерігатися, як з лівого боку, так і з правого, може бути тупим чи гострим. Подібні больові відчуття можуть виникати як при захворюваннях дихальної системи, так і при інших хворобах.
Причини больових відчуттів в грудній клітці при кашлі
Серед причин, які провокують біль в грудях при кашлі можна назвати:
- Трахеїт. Біль виникає на тлі сухого, надсадного кашлю, супроводжується відчуттями дряпання за грудиною. Больові відчуття з'являються через те, що при трахеїті кашель виникає внаслідок скорочення діафрагми та її надмірного напруження. Такі болі проходять разом з одужанням хворого.
- Сухий плеврит. Біль розвивається на тлі запалення мембрани, яка вистилає легкі та внутрішню поверхню грудної клітини. Може викликатися різними захворюваннями, але частіше за все розвивається при запаленні легенів. Біль стає більш інтенсивною при кашлі, диханні та русі. Хворий намагається менше вдихати тим боком, в якому знаходиться уражене запаленням легке. Біль зменшується, якщо хворий приймає позу лежачи на боці, при якому уражена сторона виявляється знизу. Патологія супроводжується ознобом, рясним потовиділенням в нічний час, температура, зазвичай, субфебрильна.
- Остеохондроз. При розвитку остеохондрозу грудного відділу можуть виникати больові відчуття, й особливо яскраво вони можуть проявлятися при кашлі.
- Перелом ребер. В цьому випадку відчувається різкий біль під час вдиху та кашлі.
- Печінкова колька. Характеризується болем в правому боці під ребрами, надчеревній ділянці, може поширюватися по всьому животу, віддавати в праву лопатку, праве плече. Також спостерігається зона локального болю на рівні 10-12 грудного хребця вправо від хребта. При кашлі та пальпації живота в області жовчного міхура біль посилюється.
- Міжреберна невралгія. Біль розповсюджується між ребрами, стає сильнішим при вдиху та кашлі. Також біль можна охарактеризувати як стріляючий.
- Скорочення міжплевральної зв'язки —ще одна патологія, яка може стати причиною прояви болю при кашлі, глибокому вдиху, розмові, бігу. В цьому випадку біль колючий.
- Рак легенів. Залежно від стадії та специфіки онкологічного новоутворення біль при кашлі може бути гострий, колючий, віддавати в спину, руки, живіт. Особливо сильні больові відчуття виникають, якщо метастази розповсюджуються на ребра.
- Пневмоторакс. Може розвинутися й без больових відчуттів, але, зазавичай, характеризується сильним та різким болем у грудях, поверхневим диханням, відчуттям нестачі повітря.
Також провокувати біль у грудях при кашлі можуть пухлини плеври, перикардит, функціональні порушення реберного каркаса та хребта грудного відділу.
Лікування болю в грудях при кашлі
Біль при кашлі—це завжди сигнал, що повідомляє про якісь неполадки в організмі. Для того, щоб позбутися болю, необхідно з'ясувати причину його виникнення та почати лікування патології, яка його викликає.
Діагностувати самостійно, що саме провокує біль у грудях при кашлі досить складно. Набагато розумніше при появі подібного болю звернутися за допомогою до лікаря.
Лікар призначить необхідну діагностику. Це може бути рентген легенів, КТ, лабораторні аналізи та інші необхідні дослідження. Після того як буде поставлений точний діагноз, буде призначено лікування.
При гострому болю, наприклад, при підозрі на пневмоторакс, потрібно негайно звертатися до лікаря.