star_on

Жовчокам'яна хвороба

Для лікування ЖОВЧОКАМ'ЯНА ХВОРОБА:

Скоро тут зʼявляться потрібні товари для лікування

ЖОВЧОКАМ'ЯНА ХВОРОБА

Втомилися від неприємних симптомів?

Для жовчнокам'яної хвороби характерне утворення каменів з подальшою закупоркою ними жовчовивідних шляхів. При цьому порушується нормальна робота жовчного міхура і сповільнюється відтік жовчі в тонкий кишечник. Єдиним методом лікування ЖКХ, який гарантує 100%-ий результат, є холецистектомія — хірургічне видалення жовчного міхура.

Причини

У більшості випадків жовчнокам'яна хвороба розвивається через «застій» жовчі. В результаті цього холестерин, пігменти і солі кальцію поступово осідають на стінках жовчного міхура, утворюючи конкременти. Спочатку камені мають маленькі розміри, проте з часом вони збільшуються і починають доставляти чимало проблем. Надалі вони можуть викликати ряд ускладнень, таких як холецистит, холангіт, механічна жовтяниця, панкреатит і т.д.

 

Розвитку ЖКХ сприяють такі чинники:

  • неправильне харчування;
  • дискінезія жовчних шляхів;
  • сидяча робота;
  • надлишкова маса тіла;
  • прийом гормональних препаратів;
  • вагітність;
  • наявність хвороб печінки і жовчовивідних шляхів.

 

На початкових стадіях ЖКХ протікає безсимптомно і розпізнати її вкрай складно. Але пізніше, коли камені досягають великого розміру, людину починають турбувати тривожні симптоми. На цьому етапі діагностувати хворобу дуже легко.

Симптоми жовчокам'яної хвороби

Перші ознаки жовчнокам'яної хвороби з'являються не раніше ніж через 5-10 років після початку її розвитку. У хворого виникають періодичні напади жовчної кольки, для якої характерний сильний переймоподібний біль в правому підребер'ї. Причиною є рух каменів, закупорка ними жовчовивідних шляхів і різке порушення відтоку жовчі. Паралельно з нападами жовчної кольки у людини може з'являтися жовтяниця — характерне пожовтіння шкіри і білків очей.

Діагностика і лікування

Для постановки діагнозу ЖКХ зазвичай достатньо клінічної картини захворювання (жовчна колька) і виявлення конкрементів за допомогою УЗД. Пацієнтів з приступом жовчнокам'яної хвороби негайно госпіталізують в хірургічне відділення, де вирішують питання про необхідність оперативного лікування.

 

У деяких випадках напад жовчної коліки проходить без стороннього втручання, проте багатьом хворим потрібна операція.

 

На сьогоднішній день видалення жовчного міхура роблять в основному за допомогою малоінвазивних лапароскопічних операцій, при яких всі маніпуляції виконуються через кілька маленьких розрізів на передній черевній стінці. В черевну порожнину вводять потрібні інструменти і під контролем камери проводять холецистолітотомію (видалення жовчного міхура і каменів).

 

При неможливості виконати лапароскопію хворим роблять лапаротомію — через лінійний розріз передньої черевної стінки.

Консервативне лікування

При неускладненій ЖКХ і невеликому розмірі каменів (до 2 см) хворобу лікують консервативно, тобто без операції. Для цього використовують метод ударно-хвильової літотрипсії — дроблення каменів за допомогою ультразвукових хвиль. Ефективність методики невисока — домогтися одужання вдається не більше ніж в 25% випадків. Досить часто камені виявляються недостатньо крихкими і не піддаються впливу ультразвуку.

 

Жовчнокам'яну хворобу також можуть лікувати препаратами жовчних кислот і фітопрепаратами, стимулюючими синтез жовчних кислот в організмі. У деяких випадках в такий спосіб вдається розчинити дрібні камені, до 2 см в діаметрі.