star_on

Ішіалгія

Для лікування ІШІАЛГІЯ:

Скоро тут зʼявляться потрібні товари для лікування

ІШІАЛГІЯ

Втомилися від неприємних симптомів?

Ішіалгією називають нейрогенний біль в нижній кінцівці, який починається від попереку і поширюється через сідницю по всій задній поверхні ноги, віддаючи в гомілку і навіть стопу. Ішіалгія є одним з широко поширених больових синдромів — за статистикою, її виявляють приблизно у 5% людей з хронічним болем в нижній частині спини.

Причини ішіалгії

Поява ішіалгії обумовлена ураженням сідничного нерва, який утворений нервовими волокнами крижового сплетення. Причиною може бути здавлення, защемлення, запалення або механічне пошкодження самого сідничного нерва чи спинномозкових корінців, що утворюють його.

Найчастіше ішіалгія буває викликана:

  • здавленням сідничного нерва в результаті спазму або набряку грушоподібного м'яза (так званий синдром грушоподібного м'яза);
  • перенесеною травмою сідниці, що викликала локальне запалення, м'язовий спазм і компресію сідничного нерва;
  • перевантаженням грушоподібного м'яза в результаті тривалої ходьби, бігу або сидіння на твердій поверхні.

Набагато рідше ішіалгія може виникати на тлі різних захворювань хребта, що викликають пошкодження одного або кількох спинномозкових корінців, які утворюють сідничний нерв. Як правило, це відбувається у людей з грижами міжхребцевих дисків, остеофітами, артрозом фасеточних суглобів хребта, спінальним стенозом і т.д.

Характерні симптоми ішіалгії

Для ішіалгії характерні болі колючого, пекучого або стріляючого характеру, що супроводжуються відчуттям тяжкості в нижній кінцівки. Як правило, вони посилюються в стоячому положенні, при ходьбі, приведенні стегна і в напівприсіді на корточках. Зменшити біль і полегшити самопочуття зазвичай допомагає положення лежачи або сидячи з розведеними ногами.

Разом з болями у людини можуть з'являтися інші характерні симптоми:

  • оніміння, поколювання, відчуття «повзання мурашок» по задній поверхні стегна;
  • відчуття оніміння в області стопи;
  • виражена слабкість в ураженій кінцівці;
  • труднощі при ходьбі, що змушують зупинятися, сідати чи лягати;
  • біль при пальпації в місці проходження сідничного нерва.

Примітно, що інтенсивність болю при ішіалгії ніяк не змінюється при кашлі, чханні, нахилах і рухах в попереку (тоді як для люмбалгії характерний даний зв'язок).

Діагностика і лікування ішіалгії

Діагностику ішіалгії починають з ретельного опитування пацієнта і повноцінного неврологічного обстеження. Для виявлення порушень роботи сідничного нерва і м'язів, які він іннервує, хворому роблять електронейроміографію (ЕНМГ). А для уточнення причини ішіалгії застосовують візуалізуючі методи дослідження — КТ і МРТ. З їх допомогою лікарі можуть виявити патологічні зміни в грушеподібному м'язі, а також міжхребцевих дисках і суглобах.

Лікування ішіалгії починають з призначення нестероїдних протизапальних засобів, міорелаксантів, холоду і спокою. Згідно з літературними даними, такий підхід дозволяє домогтися позитивного результату в 79% випадків.

При синдромі грушоподібного м'яза для швидкого усунення болю можуть використовувати ін'єкції кортикостероїдів — їх вводять безпосередньо в черевце м'яза. Для полегшення самопочуття при ішіасі, викликаному защемлением або запаленням спинномозкових корінців, також застосовують медикаментозні блокади. Однак в цьому випадку зазвичай вводять комбінації анальгетиків і стероїдів, а ін'єкцію виконують паравертебрально — в області хребта.

Крім лікарських препаратів в схему лікування також можуть включати мануальні техніки і фізіотерапевтичні процедури.