Підвищення температури тіла вище норми – це специфічна реакція людського організму на наявність інфекції або запального процесу. Це симптом, який може виникати при багатьох захворюваннях.
Нормальною вважається температура тіла в межах 35,5 - 37 градусів. Цей показник досить індивідуальний і може коливатися в вищеозначених межах. Значне підвищення температури - це сигнал, що необхідно звернути увагу на своє здоров'я, та з'ясувати, що є причиною температурних стрибків.
Причини підвищення температури
Людина, як і інші ссавці, теплокровна. Це означає, що в організмі задіяна особлива біохімічна реакція для «підігріву». Інтенсивність цієї реакції регулюється гормонами щитоподібної залози та гіпоталамуса. Терморегуляція людини працює таким чином, щоб забезпечити постійну температуру внутрішніх органів (різниця температур між якими становить всього кілька десятих градуса). Але в деяких випадках температура тіла підвищується.
Найчастіший випадок підвищення температури – це реакція організму на хвороботворні віруси та бактерії. Підвищення температури – захисна реакція імунної системи, оскільки висока температура вбиває або помітно знижує активність багатьох вірусів і бактерій.
У момент, коли організм людини виявляє вторгнення чужорідних організмів, він починає виділяти спеціальні білки, які називаються пірогенами. Після цього температура тіла підвищується вище норми, починається інтенсивне виділення інтерферону та створюється середовище, в якому інфекційні агенти гинуть. Також посилюється кровотік та здатність до загоєння тканин.
До значного підвищення температури можуть призводити:
- Вірусні та бактеріальні інфекції дихальних шляхів,
- Інфекції сечового міхура, нирок та інших органів,
- Автоімунні захворювання, наприклад, запальні захворювання кишечника,
- Гормональні порушення, наприклад, гіпертиреоз,
- Онкологічні захворювання,
- Крововилив з внутрішніх органів,
- Алергічні захворювання,
- Травми, інсульти.
Симптоми, що супутні підвищеній температурі
Підвищення температури тіла вище норми супроводжується цілим набором супутніх симптомів:
- озноб,
- ослаблений стан,
- болі в м'язах, очах, головний біль, ломота в кінцівках,
- запаморочення,
- тахікардія,
- підвищена пітливість,
- утруднене дихання.
При підвищеній температурі відбувається активна втрата рідини, внаслідок чого рекомендується більше пити.
Класифікація підвищеної температури
При підвищенні температури розрізняють:
- субфебрильну температуру від 37 ° С до 38 ° С,
- фебрильну температуру від 38 ° С до 39 ° С,
- високу піретичну температуру від 39 ° С до 41 ° С,
- гіперпіретичну температуру 41 ° С.
Підвищення температури може бути:
- Короткочасним – до 7 днів, наприклад, при вірусних інфекціях верхніх дихальних шляхів,
- Середньої тривалості – до 14 днів,
- Хронічним – понад 14 днів, наприклад, при туберкульозі або ВІЛ
Лікування при підвищеній температурі
Потрібно пам'ятати, що підвищена температура – це симптом якогось захворювання. Відповідно, для нормалізації температури необхідно лікувати хворобу, яка викликала це підвищення.
Якщо температура не перевищує 38 градусів, лікарі не рекомендують її збивати, оскільки це один зі способів боротьби організму з хворобою.
Занадто високу температуру (вище 38,5) рекомендується збивати, тому що таке підвищення має негативний вплив на організм. Зробити це можна за допомогою жарознижувальних засобів. Сьогодні в аптеках можна придбати препарати, які мають протизапальну, жарознижувальну, знеболювальну дію. Їх прийом зіб'є температуру та пом'якшить супутні симптоми.
При занадто високій температурі, при температурі, яка тримається вище норми тривалий час, при температурі, яка підвищується без видимих причин, необхідна обов'язкова консультація лікаря.