star_on

Для лікування ТИРЕОТОКСИЧНИЙ КРИЗ:

Скоро тут зʼявляться потрібні товари для лікування

ТИРЕОТОКСИЧНИЙ КРИЗ

Втомилися від неприємних симптомів?

Тиреотоксичний криз

Тиреотоксичним кризом називають різке загострення всіх симптомів тиреотоксикозу, що виникає при тривалій відсутності його лікування. Зазвичай він розвивається у людей з серйозними ендокринними захворюваннями, які супроводжуються гіперфункцією щитовидної залози. Найчастіше тиреотоксичні кризи зустрічаються в осіб з токсичним зобом.

Причини

Причиною розвитку криза є надмірне надходження в кров тиреоїдних гормонів — тироксину (Т4) і трийодтироніну (Т3). Це відбувається в результаті гіперфункції щитовидної залози при ряді захворювань, таких як вузловий токсичний зоб, хвороба Грейвса-Базедова, тиреоїдит, токсична аденома і т.д. Набагато рідше причиною виступають ураження гіпофіза, вагітність, хвороби органів репродуктивної системи і прийом деяких лікарських препаратів.

Тиреотоксичний криз зазвичай розвивається на тлі тиреотоксикозу, а провокуючими факторами можуть виступати:

  • супутні інфекційно-запальні захворювання;
  • інтенсивні фізичні навантаження;
  • важкі психоемоційні травми;
  • будь-які хірургічні втручання;
  • радіойодтерапія;
  • хірургічне лікування токсичного зобу.

У деяких випадках операції на щитовидній залозі не дозволяють домогтися еутиреоїдного стану. При цьому масивне руйнування її тканин супроводжується викидом великої кількості гормонів в кров, що і призводить до розвитку тиреотоксичного кризу.

Симптоми

При тиреотоксичному кризі відбувається важке токсичне ураження нервової та серцево-судинної систем, печінки, наднирників. Саме це зумовлює розвиток характерної клінічної картини.

Типові прояви тиреотоксичного кризу:

  • різке психомоторне збудження;
  • почервоніння обличчя;
  • яскраво виражений екзофтальм (розширення очної щілини);
  • надмірна пітливість;
  • підвищення артеріального тиску;
  • прискорене серцебиття;
  • підвищення температури тіла до 41-42 градусів.

У багатьох хворих з тиреотоксичним кризом також спостерігаються диспепсичні розлади: нудота, блювота, сильна спрага, діарея. У деяких випадках можливе збільшення печінки і розвиток жовтяниці.

Симптоми тиреотоксичного кризу зазвичай наростають протягом кількох годин. При цьому на зміну збудженню часто приходить млявість, апатія, сонливість, м'язова слабкість і адинамія.

Діагностика і лікування

Важливим діагностичним критерієм тиреотоксичного кризу є різке підвищення рівнів Т3 і Т4 в плазмі крові. Разом з тим у хворих визначаються характерні зміни на ЕКГ: синусова тахікардія, мерехтіння передсердь, порушення внутрішньошлуночкової провідності і т.д.

Всім хворим з тиреотоксичним кризом надають невідкладну допомогу у вигляді оксигенотерапії та інфузійної терапії. Внутрішньовенно крапельно їм вводять 5% розчин глюкози і 0,9% розчин натрію хлориду. При наявності гіпотонії пацієнтам призначають вазопресори, а при супутньої серцевої недостатності — серцеві глікозиди. При необхідності хворим також можуть давати бета-адреноблокатори.

Після купірування нападу пацієнтам проводять тривале лікування гіпертиреозу. Для цього використовують тиреостатики — препарати, які пригнічують роботу щитовидної залози (Мерказоліл). В лікування також включають препарати йоду (натрію йодид, калію йодид), бета-адреноблокатори, Контрикал і вітаміни групи В. При неефективності медикаментозної терапії можуть вдаватися до плазмаферезу або гемосорбції.