Гостра алкогольна інтоксикація або алкогольне отруєння – це стан, що розвивається при вживанні алкогольних напоїв унаслідок дії на організм етанолу. При сп'янінні виникають порушення мови та координації, нездатність адекватно оцінювати свій стан, зниження уважності та пам'яті.
У початковій стадії алкогольного сп'яніння людина відчуває ейфорію. Потім зі збільшенням дози випитого алкоголю може виникнути нудота і блювота. Якщо ж доза випитого алкоголю була дуже великою, то можливі наслідки у вигляді порушення дихання та кровообігу, розладу свідомості.
У важких випадках людина може впасти в комусь і померти. Можуть бути потрібні реанімаційні процедури для порятунку життя.
Причини появи алкогольної інтоксикації
Алкогольна інтоксикація виникає внаслідок дії етанолу та його метаболітів на організм. На ступінь алкогольної інтоксикації насамперед впливають кількість випитого, а також його міцність. Крім того, до чинників, що впливають на силу алкогольного отруєння, впливають:
- особливості будови нервової системи,
- маса тіла,
- тривалість вживання алкоголю,
- генетичні особливості засвоєння алкоголю,
- наявність виснаження,
- кількість їжі,зїденої перед вживанням алкоголю або під час вживання алкоголю,
- навколишня температура. У холоді людина п'яніє повільніше, а при переході з холоду в тепло, сп'яніння проявляється сильніше,
- попереднє емоційне напруження - може посилити ефект алкоголю.
При вживанні алкоголю стан людини може залежати від інших чинників, зокрема і від якості алкоголю.
Симптоми алкогольної інтоксикації
Для легкого ступеня алкогольного сп'яніння характерні приємні відчуття: покращення настрою, почуття розкутості, бажання спілкуватися, гіпертрофовані емоції. Через кілька годин виникають загальмованість та сонливість.
Більш сильний вплив алкоголю дає помітні неврологічні ознаки: порушується координація рухів, мова стає невиразною, виникають нудота та блювота. Потім людина засинає і прокидається із почуттям розбитості, головним болем, поганим самопочуттям.
Коли в організм потрапляє велика доза етанолу, може виникати невгамовне блювання, різко сповільнюватися або прискорюватися дихання, людина перестає реагувати на зовнішні подразники, може виникнути нетримання калу та сечі.
Гостра алкогольна інтоксикація тяжкого ступеня може призвести до втрати свідомості або коми, і, якщо не буде надана термінова допомога, то є ризик смерті.
Лікування алкогольної інтоксикації
Якщо з'являється підозра, що в людини настало тяжке алкогольне отруєння, слід звернутися по медичну допомогу. До приїзду медиків потрібно постаратися розбудити людину і тримати її у свідомості, посадити її або укласти на бік, щоб вона не захлинулась у власних блювотних масах, стежити за її диханням.
Лікування гострої алкогольної інтоксикації проводиться у стаціонарі та передбачає детоксикаційну терапію. Робиться промивання шлунку, призначаються сорбенти, проводять інфузійну терапію. Для того, щоб відновити водно-електролітний баланс, капають сольові розчини, глюкозу. Ставлять крапельниці з вітамінами.
Крім того, при важких отруєннях призначаються лікарські засоби для підтримки роботи серцево-судинної, дихальної, видільної та інших систем. У тяжких випадках можуть бути потрібні реанімаційні процедури. Вчасно надана допомога при гострому алкогольному отруєнні може врятувати життя!