star_on

Термін «широка кістка» – правда чи міф

Автор: Щербакова Олександра Олегівна

Дата публікації: 27.03.2023

article page

Практично кожен чув таке визначення “кістка широка”. Так деякі характеризують людей, що мають “зайву вагу” (збільшений % жирової тканини, або дисбаланс у співвідношенні «ріст + вага», виходячи з табличних даних). Деякі вважають що це лише виправдання; людей, що мають “широку кістку” не буває. Разом з “Аптекою АНЦ” розбираємося в дослідженнях на цю тему.

Дослідження та наукова сторона питання

Виходячи з результатів спостережень учених, скелетна структура чоловіків і жінок важить в середньому 4 кг і 2.8 кг відповідно. Це становить близько 7% від загальної маси тіла. Вага кістки залежить від її щільності і може змінюватися протягом життя. Вплив мають різні захворювання, нездорове харчування впливає на “сухість” кістки, наприклад, остеопороз; зміна загальної маси тіла (схуднення, ожиріння, набір м’язової маси – наприклад, при втраті 1кг жирової маси, втрачається близько 16г мінералів, які містяться в кістковій тканині, а при наборі – навпаки, пропорційно збільшується). Це означає, що на вагу кісток безпосередньо може впливати також вік людини, його статева і расова приналежність, тип харчування і рівень фізичної активності, поточний стан організму тощо. Але середня щільність кістки залишається завжди усередненою константою.

В одному дослідженні, вчені проводили заміри щільності кісткової тканини у людей різних етнічних приналоежностей (темношкірі й білі). Виходячи з результатів досліджень, якщо провести порівняння між найнижчою щільністю кісткової тканини білої жінки і найвищою щільністю темношкірого чоловіка, то різниця становить близько 700 грам. Це дуже маленька різниця, щоб стверджувати, ніби розмір кістки може значно 21впливати на загальну масу тіла, не враховуючи загальні габарити (висоту і ширину людини в цілому).

На практиці, зайва вага у більшій мірі спостерігається у тих, хто мало рухається і споживає калорій більше, ніж витрачає, у меншій мірі – у тих, хто має проблеми з ендокринною (щитовидною) залозою. Офіційний висновок про стан здоров’я можна отримати у відповідному медичному центрі, після діагностики, призначеної вашим лікарем. Виходячи з отриманих даних, лікар може призначити дієту, лікувальну фізкультуру або регулярні фізичні вправи.

Загальні рекомендації

  1. спланувати раціон харчування, що складається переважно з овочів, фруктів, злаків і бобових (4/5 загального раціону повинні складати вуглеводи, отримані з необроблених продуктів харчування);
  2. виключити рафіновані продукти харчування
  3. додати регулярні фізичні навантаження – всього 30-60 хвилин щоденних навантажень (можна розділити на 2 частини, вранці і ввечері) можуть надати видимий позитивний вплив на організм. Не потрібно виснажувати себе важкими вправами – досить виконувати будь-який комплекс фізичних вправ на всі м’язи тіла.

Важливо! Необхідно проконсультуватися вашим лікарем, адже навіть лікувальна фізкультура і різні типи дієт можуть бути протипоказані (хоча цей факт має місце бути вкрай рідко).

Не очікуйте швидкого результату – тільки наполегливі, регулярні навантаження і чітке виконання плану харчування дасть ті результати, на які ви розраховуєте!