Ефективна профілактика Альцгеймера, або як уберегти здоровий глузд?
Автор: Щербакова Олександра Олегівна
Дата публікації: 27.03.2023
10. Ефективна профілактика Альцгеймера, або як уберегти здоровий глузд?
З віком люди починають забувати про деякі речі. За інформацією МОЗ України, близько 10-25% пенсіонерів старше 70 років помічають порушення пам'яті й логічного мислення, а також зміни особистості.
Хвороба Альцгеймера – це одна з поширених причин деменції у літніх людей. Вона виникає внаслідок аномального накопичення певних білків у міжклітинному просторі й клітинах мозку. Розвиток хвороби можуть прискорити погані звички. Також негативно впливає сидячий спосіб життя, ожиріння, стрес, цукровий діабет. Чарівної таблетки для запобігання хворобі або її лікування не існує. Ефективність препаратів поки що не доведена. Проте, людина може уповільнити прояв слабких когнітивних порушень, які потім призводять до тяжких наслідків.
Спорт в народ
Робіть інтенсивні фізичні вправи двічі на тиждень по 40 хвилин. Починайте ранок з легкої руханки. Також не забувайте про вправи, які розвивають витривалість. Не дарма кажуть, що рух – це життя. Даний процес допомагає підтримувати нейропластичність. Силові вправи здатні перешкодити розвитку остеопорозу.
Також можете грати на музичних інструментах. Насолоджуватися улюбленими композиціями. Відвідувати концерти різних виконавців. Музика здатна активувати ділянки мозку, які відповідають за мову, пам'ять і рух.
Мінус шкідливі звички
Куріння збільшує ризик розвитку хвороби Альцгеймера до 30%. Якщо відмовитися від цієї згубної звички, можна звести нанівець ризик пошкодження судин мозку й нейронів. Зав’яжіть із курінням. Заведіть хороші звички замість поганих. Зробіть так, щоб основою вашого раціону стали овочі, коренеплоди, бобові та риба. Знизьте споживання червоного м'яса й тваринних жирів. Зменште споживання солі, намагайтеся підтримувати вагу в нормі. Не зловживайте міцними напоями. Пам'ятайте про те, що безпечної дози алкоголю не існує.
Долайте депресію
Психічний розлад не є нормою життя. У літньому віці люди частіше переживають втрати близьких і друзів, відчувають себе менш активними й дієздатними, тому у них з'являється небажання виходити з дому та йти на контакт. Депресія також розвивається через хронічні захворювання, гормональні порушення й брак уваги. Люди похилого віку нерідко відчувають себе самотніми. До того психічний розлад може бути наслідком вживання деяких лікарських засобів.
Депресія не лікується самостійно. Звертайтеся по допомогу до лікарів і приймайте антидепресанти за призначенням. Також намагайтесь налагодити активне спілкування й знайти діяльність, яка стане для вас варіантом цікавого та осмисленого відпочинку у вільний час.
Тренуйте мозок
Ніколи не завершуйте самоосвіту. Розучуйте вірші, слова улюблених пісень, іноземні мову. Приділяйте час інтелектуальним іграм. Робіть іншою рукою звичні справи. Якщо ви лівша, спробуйте тримати виделку або зубну щітку, виводити букви на папері правою рукою. Міняйте звичні маршрути. Так ви не тільки побачите багато нового в знайомому районі, а й зміцните нейронні мережі в мозку. Ці прості дії здатні зменшити ризик розвитку захворювання в кілька разів. Однак пам'ятайте, що кросворди не уповільнюють прогресування хвороби. Краще віддайте перевагу судоку або відеоіграм.
Більше свіжого повітря
Не забувайте провітрювати приміщення перед сном. Частіше бувайте на свіжому повітрі. Організуйте друзів або вирушайте на прогулянки самостійно, намагаючись знайти співрозмовників у дорозі.
Замість висновку
Багато людей думають, що хвороба Альцгеймера – це звичайний наслідок старіння. Однак, мова йде про дегенеративне захворювання головного мозку. Ситуацію не можна пускати на самоплив. Розвиток хвороби здатний мати летальні наслідки. Тому необхідно докласти максимум зусиль, щоб знизити ризик.
Хвороба Альцгеймера – це одне з найбільш вивчених захворювань в сучасній науці. Дослідники продовжують шукати ефективні способи уповільнити його розвиток. Але на цей момент медикаментозне лікування здатне лише контролювати окремі симптоми, які заважають повноцінному життю. Але є й позитивні моменти. Кожна людина в силах надати собі посильну допомогу самостійно.
Зробіть вибір на користь здорового способу життя. Більше гуляйте, займайтеся самоосвітою, приділяйте час фізичним вправам. Також можна налагоджувати соціальні контакти, щоб не відчувати себе самотньою і непотрібною людиною. Знайти хобі й однодумців можна у будь-якому віці! Спілкуйтеся та насолоджуйтеся життям, щоб знизити ризик розвитку захворювання, отримувати хороші враження.