Замовлення
Замовлення
Обране
Обране
star_on

Обсесивно-компульсивний розлад

Для лікування ОБСЕСИВНО-КОМПУЛЬСИВНИЙ РОЗЛАД:

Скоро тут зʼявляться потрібні товари для лікування

ОБСЕСИВНО-КОМПУЛЬСИВНИЙ РОЗЛАД

Обсесивно-компульсивним розладом називають серйозний розлад психіки, що зачіпає емоційну, когнітивну і поведінкову сфери життєдіяльності. Згідно з даними наукових досліджень, поширеність ОКР коливається в межах 1,7-4%, в середньому складаючи 2,3%. У той же час приблизно у 25% людей на різних етапах життя з'являються обсесії і / або компульсії різного ступеня вираженості.

Загальні відомості

У когнітивній сфері хворого з ОКР відзначаються нав'язливі думки — так звані обсесії — які виникають проти волі і не піддаються контролю. Вони з'являються в незмінній формі, знову і знову приходячи на розум, викликаючи психоемоційне напруження і симптоми тривоги (прискорене дихання, серцебиття, підвищена пітливість і т.д.).

Щоб позбутися болісних думок, людина багато разів повторює одні й ті ж дії (компульсії), які не доставляють їй ніякого задоволення. Для хворого сенс компульсій полягає в тому, щоб уникнути лякаючої події, а також знизити рівень тривожності і внутрішнього дискомфорту. Примітно, що події, які страшать людину, насправді є малоймовірними, а регулярно повторювані компульсії не приносять реальної користі.

Симптоми обсесивно-компульсивного розладу

В тій чи іншій мірі ознаки ОКР спостерігаються у кожної другої людини, проте не кожен з них є хворим на обсесивно-компульсивний розлад. Відрізнити захворювання не так складно. Якщо людину може спокійно утриматися від виконання стереотипних дій, не впадаючи в паніку, то з нею все в порядку. Якщо ж її страхи абсолютно ірраціональні, а повторювані компульсії реально заважають жити — слід запідозрити патологію.

Найбільш часті ознаки ОКР:

  • Надмірна охайність — хворі можуть постійно займатися прибиранням або багаторазово мити руки, будучи впевненими, що в іншому випадку вони заразяться невиліковною хворобою. При цьому руки або житло можуть завжди здаватися їм недостатньо чистими.
  • Необгрунтовані страхи — людину з ОКР може лякати пожежа в будинку, можливе пограбування або інші небезпечні події. Це змушує хворого багаторазово перевіряти, чи закриті двері, чи виключені праска, чайник, плита і т.д.
  • Потреба в постійному схваленні — обсесивно-компульсивний розлад може змушувати хворого постійно перепитувати у оточуючих: «я точно добре виглядаю?», «я ж добре працюю?», «ти ж мене точно не кинеш?». При цьому отримана одноразово відповідь не заспокоює людину — вона знову і знову ставить одне і те ж питання.
  • «Залипання на відносинах» — хворі з ОКР можуть роками намагатися розібратися, що не так було з минулими стосунками. Вони не можуть заспокоїтися, намагаючись з'ясувати і зрозуміти, що вони зробили не так.
  • Неконтрольована тривога — у людей з обсесивно-компульсивним розладом відзначається підвищена тривожність, на тлі якої і виникають нав'язливі думки. Призводити до компульсій можуть не тільки обсесії, але і сама тривога.

Періодична поява окремих симптомів не завжди говорить про ОКР. Підвищена тривожність і дивні вчинки можуть з'являтися і у абсолютно здорових людей, не виявляючи істотного впливу на їхнє життя.

Діагностика і лікування

Розпізнати обсесивно-компульсивний розлад може лікар-психотерапевт на підставі повноцінного обстеження пацієнта. Для виявлення та оцінки тяжкості ОКР можуть використовувати спеціальні опитувальники (наприклад, Y-BOCS — обсесивно-компульсивна шкала Єля-Брауна).

Захворювання лікують за допомогою когнітивно-поведінкової психотерапії, методом експозиції та попередження реакції. Хворого штучним чином поміщають в ситуацію, яка викликає підвищену тривожність, і забороняють виконувати стереотипні дії. Згодом це дозволяє зменшити страх і відчутно поліпшити якість життя.

Лікуванням ОКР можуть займатися тільки кваліфіковані психотерапевти, які мають необхідні для цього знання і навички.