Замовлення
Замовлення
Обране
Обране
star_on

Метеоризм (здуття живота)

Для лікування МЕТЕОРИЗМ (ЗДУТТЯ ЖИВОТА):

Скоро тут зʼявляться потрібні товари для лікування

МЕТЕОРИЗМ (ЗДУТТЯ ЖИВОТА)

Метеоризмом називають надмірне скупчення газів в органах шлунково-кишкового тракту в результаті заковтування великої кількості повітря або підвищеного газоутворення в самому організмі. Метеоризм проявляється неприємним, а іноді навіть болючим відчуттям розпирання і здуттям живота. Як показує практика, з проблемою часто стикаються абсолютно здорові люди, які грубо порушують режим харчування або їдять рідко, але великими порціями.

Симптоми метеоризму

Більшість людей описує метеоризм як відчуття розпирання або важкість у животі. У деяких випадках у хворих з'являються тупі або ниючі болі невизначеної локалізації в різних ділянках живота. При швидкому розвитку метеоризм може супроводжуватися нападами переймоподібних болів (так звана газова колька), які стихають відразу ж після відходження газів.

У багатьох людей метеоризм викликає різні диспепсичні розлади, найбільш поширеними з яких є відрижка, бурчання в животі, імперативні позиви на дефекацію, запори і проноси, неприємний смак у роті, флатуленція (підвищене газовиділення через задній прохід).

Причини метеоризму

У шлунково-кишковому тракті здорової людини постійно знаходиться 0,2-0,8 літра газів (сірководень, водень, метан, вуглекислий газ, сірковмісні сполуки та ін.). Їх кількість і процентне співвідношення індивідуальне у кожної людини і багато в чому залежить від особливостей організму, характеру харчування та наявності супутніх хвороб травної системи.

У нормі гази, містяться в кишечнику, виділяються через задній прохід, головним чином під час дефекації. Метеоризм розвивається в тому випадку, якщо процеси газоутворення переважають над можливостями шлунково-кишкового тракту по виділенню газів.

Найбільш часті причини метеоризму:

  • Ковтання повітря під час поспішної їди, при регулярному використанні жувальної гумки, ковтанні недостатньо пережованої їжі або великих порцій рідини і т.д.
  • Дисбактеріоз кишечника, який часто розвивається на тлі тривалої антибіотикотерапії (наприклад, в разі ерадикаційної терапії при хронічному гастриті або виразковій хворобі).
  • Включення в раціон бобових і продуктів з великим вмістом клітковини — потрапивши в кишечник вони розщеплюються з утворенням газів.
  • Нестача жовчних кислот і травних ферментів, що порушує процес нормального перетравлення їжі. В результаті нерозщеплені компоненти продуктів харчування викликають здуття живота, флатуленцію, пронос та ряд інших неприємних симптомів.
  • Утворення великої кількості вуглекислого газу в шлунково-кишковому тракті при взаємодії компонентів шлункового соку з бікарбонатами слини, жовчі і секрету підшлункової залози. Дану реакцію прискорює вживання газованих напоїв і прийом харчової соди в якості антацида.

Слід зазначити, що посилене газовиділення часто зустрічається і без вираженого метеоризму. У деяких випадках воно обумовлене спастичними скороченнями товстої кишки (наприклад, після вживання деяких продуктів харчування, при страху, при подразненні товстої кишки і т.д.).

Діагностика і лікування

При метеоризмі вся діагностика зводиться до виявлення основного захворювання, що викликало його розвиток. У програму лікування включають етіотропну терапію, дієтичні рекомендації та симптоматичні засоби, спрямовані на боротьбу безпосередньо зі здуттям живота.

Щоб зменшити подальше газоутворення, хворому рекомендують виключити з раціону бобові, капусту, свіжий хліб, здобну випічку і швидкі вуглеводи, а також звести до мінімуму вживання продуктів з високим вмістом крохмалю (борошняні страви, картопля).

Симптоматичне лікування метеоризму передбачає прийом антифлатулентів (Еспумізан, Саб Симплекс) або комбінованих засобів на основі симетикону (Дисфлатил, Зимуплекс, Панкреофлат, Метеоспазміл). Їх застосування дозволяє зменшити кількість газів в кишечнику, усунути дискомфорт та інші неприємні симптоми. У деяких випадках антифлатуленти комбінують з препаратами, що стимулюють моторику шлунково-кишкового тракту (прокінетики, спазмолітики і т.д.).